Edremit’te Toplu Açılış Töreni

15.11.2017
Edremit Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan hizmetler Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımı ile düzenlenen törenle dualar eşliğinde hizmete açıldı.

 

  Sabah saatlerinde Van’a gelen Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, ilk olarak kadın sivil toplum temsilcileriyle Van Gölü sahilindeki bir kahvaltı salonunda bir araya geldi. Daha sonra Edremit Belediyesi tarafından hizmete açılan kültür merkezi ve aşevi ile bazı eserlerin toplu açılış törenine katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Edremit Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli’nin açılış konuşmasını yapması ile devam etti. Görevlendirilmeleriyle birlikte Edremit Belediyesi ve Edremit Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak geçmişte örneği görülmemiş uyum ve koordineli bir çalışma içerisine girdiklerini ifade eden Başkan Çiçekli, “Geçmişte Edremit Belediyesinin toplumda yaptığı tahribatı tüm misafirlerimiz bilmekteler, ama müsadenizle birkaç hususu hatırlatmak istiyorum;  yöre halkının değerler hiyerarşisinde en tepede dini değerleri gelmektedir ardından gelenekleri, aşiret yapıları ve diğer ahlaki normlar takip etmektedir. Terör örgütü ve onun siyasal uzantıları Bu coğrafyada bu hiyerarşiyi bozmadan Kürt kardeşlerimizi kendi amaçlarına alet edemeyeceklerini bilmektedirler, zira inanç da, gelenek de aşiret de toplumda kişinin uç noktalara kaymasını engelleyen denge mekanizmalarıdır. Bundan dolayı gençleri kültür merkezlerinde ve kütüphanelerinde halkların özgürlüğü, demokrasi ve modernleşme diye tüm bu dini ve ahlaki değerlerden kopartarak kişilerin kontrolünü örgütün ideolojisi doğrultusunda yönetmek istediler. kadınları sosyal ve ekonomik hayata entegre edeceğiz deyip bu merkezleri kullanarak toplumsal gösterilere götürdüler, kendi polisi kendi askeri ile karşı karşıya getirip kendi esnafının malına zarar verdirdiler, 11 yaşında kızları ve erkekleri türlü bahanelerle dağa çıkardılar. Kreş olarak kullanılan bir binadan binlerce Zerdüşlük dini kitapları çıktı. Kütüphane olarak açtıkları yerlerde PKK terör örgütü propagandası yapan yayınları koli koli imha ettik. Terörün hem güvenlik hem de sosyal politikalar ile sona erdirileceğinden hareketle ve özellikle geri kalmış, altyapı sorunları yaşayan, kentleşmemiş ve kapalı toplum yapısı özellikleri taşıyan mahallelerimizin yani fakir ve gariban vatandaşlarımızın terör örgütünün propagandasına asıl muhatap kitle seçildiğini sahada yaptığımız çalışmalarda bir kez daha müşahede ettik. Biz de bu noktadan hareketle bir daha Edremit’te hiçbir kardeşimiz terör örgütünün eline düşmesin, çocuklarımızın güzel yarınları olsun, daha huzurlu ve güvenli bir toplumda yaşayalım diye tüm hanelere tüm vatandaşlarımıza dokunmaya değil onları tamamen sarıp sarmalamaya, devletin şefkatini her manada kendilerine göstermeyi kendimize görev addettik” dedi.

“Ay sonuna kadar 10 aile destek merkezi açmış olacağız”

Belediye olarak bu geri kalmış mahallelerin asfalt, park, temizlik ve diğer tüm sorunları ile zaten ilgilendiklerini fakat asıl dokunma ve sarılmanın vatandaşın düzenli evine gitmekle, iyi ve kötü gününde yanında olmakla olduğunu anlatan Başkan Çiçekli, “Her başı sıkıştığında arayabileceği bir ablası veya kardeşinin varlığı ile olur, eğitimin annelerden başladığından hareketle kadınlarımızı ve kızlarımızı dini, geleneksel ve evrensel değerlerle yetiştirmekle olur. İşte bundan dolayı her mahallemize en az 1 bazılarına 2 hatta 3 aile destek merkezi açıyoruz. Daha önce sözde kreş ve kültür merkezi diye vatandaşlarımızı zehirleyen bu iki noktayı da dönüştürerek şu ana kadar 4 tane ADEM açtık. Bu ay sonuna kadar 8, yıl sonuna kadar 10 aile destek merkezi açmış olacağız inşallah. Kültür merkezi olarak hizmete açtığımız bu bina daha öncesinde PKK terör örgütünün propaganda yayınlarını yapan bir televizyon kanalıydı. Kanun Hükmünde Kararname ile kapatıldı ve talebimiz üzerine garibanın birinci adresi olan sosyal yardımlaşma vakfımıza tahsis edildi. Bizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın desteği ile burayı kültür merkezi ve aile destek merkezi yaparak asıl sahibi olan halkımızın hizmetine sunduk. Sayın bakanım, bu kültür merkezi ve ademler sizlerin fon kurulunda onaylamanız, yatırım ve işletme giderlerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanması ile oluyor sizlere 130 bin nüfuslu Edremit halkı adına bizim hiçbir talebimizi geri çevirmediğiniz için gönülden teşekkür ediyor şükranlarımı arz ediyorum. Yine bakanlığımız ve sizlerin destekleri ile fon kurulundan geçen diğer bir projemiz olan ve günlük bin 500 kişiye iki öğün sıcak yemek verdiğimiz aşevimizi açtık. Aşevimiz ve belediyemizin destekleri ile Ramazan ayında günlük 5 bine ile 8 bin kişiye ve toplamda 30 Ramazan’da 200 bin vatandaşımıza iftar yemeği verdik. Bu rakamlarla ülkemizin en büyük ve en kapsamlı ramazan programlarından birini hayata geçirmiş olduk, bu memlekette ilk defa feshane etkinlikleri tadında ramazan programları sizlerin desteği ile yaşandı vatandaşlarımızın bu hususta sizlere çok duası oldu, ramazan etkinliklerimizin oluşmasında esas kaynağı oluşturan aşevimizin finansmanında verdiğiniz destekten ötürü tekrar sizlere şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Edremit artık terörle değil turizmle anılacak”

İhtiyaç sahibi vatandaşların seçme özgürlüğü olsun diye gıda marketimi ve elbise mağazası açtıklarını ve şuana kadar 20.000 den fazla vatandaşın buradan faydalandırıldığını da anlatan Başkan Çiçekli, “88 çeşit gıda ve ürünü gönüllerince aldılar, ailece vatandaşlarımızı ayakkabısından montuna kadar burada giydirdik Allaha şükürler olsun ki tespit ettiğimiz veya bize intikal edip de imkan eksikliğinden dolayı müdahale edemediğimiz bir kardeşimiz olmadı, devletimiz tüm kurumları ile Edremit’te dezavantajlı kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamada elbirliği ile çalışmaktadır. Sayın bakanım bu sene tüm kömürlerimizi vakfımız ve belediyemiz aracılığı ile dağıttık, vatandaşımıza herhangi bir külfet yüklemedik. Son iki yılda 3 tane pansiyon yaptırarak milli eğitime hizmete kazandırdık, evde bakım projemiz ile ihtiyacını kendi başına karşılayamayan tüm yaşlılarımızla ilgilenmeye çalışıyoruz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bünyesinde yaklaşık 150 arkadaşımızdan oluşan her biri dava ruhu taşıyan büyük bir aileyiz. Ben buradan müsaadeniz ile tüm bu aile destek merkezlerimizde, aşevimizde, kültür merkezimizde ve vakıf bünyesinde çalışan personellerimize sizlerin huzurunda gayretleri, üretkenlikleri, dava ruhları ve samimiyetleri için teşekkür ediyorum onların. Bu çabaları ile inşallah Edremit artık terörle, geri kalmışlıkla, garibanlıkla ve çaresizlikle değil denize bakan yönü ile turizm ile, tarihi güzellikleri, binicilik merkezi, plajları, tarihi Urartudan kalma büyüleyici bahçeleri, 3000 yıldır bu coğrafyaya hizmet eden mühendislik harikası Şamran kanalı ile ve tüm Van’ın sabırsızlıkla beklediği sahil kordonu ile anılacak, doğunun vitrini bir ilçe olarak akıllarda kalacaktır. Sayın bakanım, sayın valim ve kıymetli konuklar toplu açılışını yaptığımız Aile destek merkezlerimiz, aşevimiz, pansiyonlarımız, sosyal projelerimiz ve kültür merkezimizin hayırlara vesile olmasını, vatandaşlarımızın bu tesislerden gönüllerince faydalanmasını temenni ediyor Teşriflerinizden dolayı saygılarımı ve hürmetlerimi arz ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Van Valisi Murat Zorluoğlu'nunda kısa bir konuşma yapmasının ardından kürsüye gelen Aile Sosyal ve Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kız çocuklarının bu bölgede çok güçlü bir şekilde eğitim almasını istediklerini söyledi. Kaya, “Fatma ablalarının eğitim hayatını okumalarını istiyorum. Ablanız olarak çok çalıştım. Elektrik ve elektronik bölümü okudum, ardından tıp fakültesini bitirdim. İnanıyorum ki gözlerinizdeki bu ışıltıyla her biriniz birer doktor, mühendis, öğretmen olabileceksiniz. İleride sizin içerinizde bakanlar, milletvekilleri, yöneticiler çıkacak” dedi.

“Burada aile ve toplumu doğrudan ilgilendiren 3 önemli hizmetimizin açılışı için bir aradayız” diyen Kaya, konuşmasını söyle sürdürdü:

“Maddi kalkınmanın yanında manevi kalkınmaya da önem veriyoruz. Aile yapısını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Sahip olduğumuz inanç ve değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz. İnanıyoruz ki aile geçmişten geleceğe inşa ettiğimiz en önemli köprülerdir. Zaman ne kadar değişirse değişsin, teknolojide ne kadar yenilik ortaya çıkarsa çıksın, kendi değerlerimizle kendi kimliğimizle var olmaya devam edeceğiz inşallah. Kültürel kimliğini, aile değerlerini, yardımlaşma duygusunu kaybeden her toplum yok olmaya mahkumdur. Bu nedenle bugün burada açılışını yapacağımız her kuruluş, milletimizin geleceğinin de aslında bir anlamda güvencesi, teminatıdır.”

“Bizi öldürmeye gelen aslında bizde hayat buldu”

Millet olarak tarihin her döneminde sosyal yardımlaşmanın, cömertliğin, şefkat ve merhametin kaynağı olduğumuzu söyleyen Kaya, “Bizi öldürmeye gelen aslında bizde hayat buldu. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesi ile sadece ülkemizde değil, bölgemizde yaşayan her kardeşimize umut olduk, bundan sonra da umut olmaya devam edeceğiz. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan aile değerlerimizi korumaya, kültürümüzü yaşatmaya, yardımlaşma duygusunu güçlendirmeye devam edeceğiz. Ülke olarak yükselmenin temeli; aile ve sosyal politikalar alanında elde edeceğimiz başarıyla mümkündür. Geleceğimizi inşa ederken, aile kurumunun önemini gelecek nesillere anlatmamız gerekiyor. Bakanlık olarak evlilik öncesi eğitimleri, aile danışma merkezlerimizi, aile destek merkezlerimizi etkin bir şekilde faaliyet göstermeye gayret ediyoruz. Aileyi olumsuz etkileyen bütün olayların büyümeden yine aile yapısı içerisinde tespit edilerek çözülmesi bizim temel amacımızdır. Kadınlarımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. İnanıyoruz ki güçlü kadın güçlü aile demek, güçlü aile güçlü toplum demektir. Güçlü Türkiye anlayışıyla bu sloganımızı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“Bizi bir ve beraber kılan, sahip olduğumuz inanç ve değerlerimizdir”

Türkiye’de 101 aile destek merkezi bulunduğunu ve bunların büyük kısmının doğu ve güneydoğu bölgelerinde olduğunu söyleyen Bakan Kaya, “Nerede bir mazlum görsek yoldaşı olduk. Hiç bir ayrım yapmaksızın her vatandaşımıza sahip çıktık. Çünkü biz inanıyoruz ki 80 milyon birlikte Türkiye’yiz. Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla biz biriz, beraberiz. Yaptığımız hiçbir yardımda, hiçbir şekilde ayrım yapmadığımızı buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bizi bir ve beraber kılan, sahip olduğumuz inanç ve değerlerimizdir. Peygamber efendimiz ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ buyuruyor. Buradaki aşeviyle de inancımızın gereğini de yerine getirmiş olacağız inşallah. Ecdadımızın bize emanet ettiği bu topraklarda eşit ve adil bir şekilde hizmet anlayışımızı arttırarak devam ettireceğiz2 ifadelerini kullandı.

ADEM ve SODEM projeleri kapmasında 52 milyon 220 milyon lira para kullandıklarını ve bunlardan 120 bin kadının faydalandığını dile getiren Kaya, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak aranızdayım. Aynı zamanda bir hemşehriniz olarak aranızdayım. Eşim Hakkarili, annem de Ağrılıdır. Sizinle hemşehri sayılırız, sizlere hizmet etmek bizim için büyük bir onur, büyük bir gururdur. Bizim için esas olan ülkemizin ve milletimizin huzur ve refahıdır. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Bir taraftan terörle mücadele ederken, diğer yandan da terörün bugüne kadar bu bölge insanına verdiği zararları yok etmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli’nin de birer konuşma yapmasının ardından eserlerin toplu açılışı yapıldı. Bakan Kaya, kültür merkezinde yaptığı incelemenin ardından İpekyolu Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezinin açılışına katılmak üzere buradan ayrıldı.

-