(0432) 312 2 153

Turizm İlçesi Edremit’te ahır yıkımları başladı

16 Haziran 2020

Turizm İlçesi Edremit’te ahır yıkımları başladı

Van’ın Edremit Belediyesi, Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile Vangölü’nün kirliliği başta olmak üzere görüntü ve kokuya sebep olan ilçedeki 331 adet ahırın yıkımına başladı.

Vangölü kirliliğine neden olan 331 adet ahırın yıkımına başladı

 Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Koordinasyonunda Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mehmet Emin Bilmez başkanlığında geçtiğimiz haftalarda toplanan kurul, kentteki ahırların şehir dışına taşınmasına yönelik kararın uygulama safhasına geçilmesini kararlaştırmıştı. Alınan karar doğrultusunda seferber olan Edremit Belediyesi, ise ilk ahırın yıkımına bugün start verdi.  Görüntü ve gürültü kirliliğinin yanı sıra insan sağlığı ve aynı zamanda Vangölü’ne zarar veren ahırların yıkımı için karar alan Edremit Belediyesi ilk yıkımını Yeni Mahalle’de bulunan ahırları yıkmakla başladı. Yaklaşık 331 adet ahırın bulunduğu ilçede belli periyotlarla yıkımı gerçekleştirilecek olan ahırlarla ilgili ahır sahipleri de gerekli desteklerini sunuyor. Sabah saatlerinde Edremit Belediyesi’ne bağlı Yapı Kontrol, Çevre Koruma ve Zabıta Müdürlüklerinin çevre güvenliğini sağlamalarının ardından yıkımı işlemi başladı. Edremit Belediye Başkan Vekili Kerem Baynal ve Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Karahan’ın da katıldı.

 

- “Van genelinde 2 bin 700’ün üzerinde irili ufaklı ahır bulunuyor”

Yıkım sonrası açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkan Vekili Kerem Baynal, ahır sahiplerine gerekli yasal tebligatların yapılmasının ardından, ruhsatsız ve kaçak olan ahırların en geç 30 gün içerisinde kaldırılacağı yönünde bilgilendirmelerin yapıldığını belirtti. Kentteki ahırların Van Gölü’nü en çok tehdit eden unsurların başında geldiğini eden Baynal, bu anlamda çalışma başlatıldığını söyledi. Van genelinde 2 bin 700’ün üzerinde irili ufaklı ahırın olduğuna dikkat çeken Baynal, “Bu ahırlardaki hayvan atıklarının, yağmur suları ile çoğu zaman Van Gölü’nü kirlettiği tespit edildi. 2014 yılında Van, büyükşehir statüsüne girdikten sonra nüfusun artması ile birlikte daha önce kenar mahallelerde kurulan ahırlar, yerleşim alanlarının tam ortasında kaldılar. Bu da hem koku hem çevre kirliliği hem de sağlık noktasında ciddi tehditler oluşturmaya başladı” dedi.

 

-“İlçemizde 331 adet ahır mevcuttur”

20 Mayıs 2020 tarihinde Mahalli Çevre Kurulu tarafından alınan karar neticesinde Van’daki ahırların yıkımının kararlaştırıldığını dile getiren Baynal, “Bugün Edremit ilçemizde tespit edilen 331 adet ahırın ilkini yıkmış bulunuyoruz. Hayırlı bir iş olduğunu düşünüyorum. Denizimize 500 metre mesafede olan hatta kimi yerlerde 200 metreye kadar yakın kurulan ve gölümüzü ciddi manada tehdit eden ahırların ortadan kaldırılması, memleket için hayırlı bir icraat diye düşünüyorum. Tabi ahır sahiplerinin de mağdur edilmeden bu işin hızlı bir şekilde tamamlanmasını temenni ediyoruz. Biz bugün ‘Bismillah’ dedik, inşallah devamı gelecektir. İlçemiz ve ilimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ahırının yıkımına başlanılan işletme sahibi Sabri Yılmaz ise memleketin faydasına olan her işte var olduklarını belirterek, “Kim bu memlekette taş üstüne taş koyarsa onun yanındayız. Maddiyat olarak belki bizi sıkıntıya sokmuş olabilir ama Van’ın hayrına bir iş olduğu için biz de buna kanaat getirdik. Gerek Valimizin gerekse belediye başkanımızın taleplerini kabul ettik. Bu belki maddiyat anlamında bizi zorlayabilir fakat gelecekte çocuklarımızın hayrına olacağını düşündük ve elimizden geleni sarf ettik. İnşallah Van için hayırlı olur” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf Galerisi

Bize Ulaşın 0432 312 2 153
İstek Ve Şikayet Hattı ALO 153
Van Edremit Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü