(0432) 312 2 153

Edremit’te üreticiye destek meyvelerini verdi

14 Temmuz 2020

Edremit’te üreticiye destek meyvelerini verdi

Van’ın Edremit Belediyesi, tarafından pandemi sürecinde çiftçilere ‘Sebze Fidesi’ projesi kapsamında verilen destekler meyvelerini vermeye başladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele de geçtiğimiz aylardan itibaren sıkı tedbirler uygulanırken, tarımsal faaliyetlerin durmaması noktasında ise Edremit Belediyesi ciddi çalışmalar yürüttü. Üretimin desteklenmesi noktasında bir çok çalışmaya imza atan Edremit Belediyesi, çiftçiler için seferber olmuştu. Vatandaşların evde kaldıkları dönemde çiftçilerin tarlalarının sürülmesinden başlayarak, her türlü sıkıntılarına destek olan Edremit Belediyesi, ‘Senin İçin Tarladayım’ diyen çiftçiler için 170 bin fide desteği başlatmıştı. Fidelerin dağıtımından sonra ekinlerini gerçekleştiren çiftçiler, geçen süre içerisinde ise sunulan desteklerin meyvelerini alma dönemine girdi.

 

-“Zor bir süreçte fide bulamazken belediye destek sundu”

Edremit Belediyesi’nden aldığı fide desteği sayesinde bir çok sera kuran Köprüler Köyü sakinlerinden Ali İhsan Düşünür, hasat döneminin başlamasıyla ürünlerini toplamaya başladı. Yıl da yaklaşık 12 ton ürün alacağını ifade eden Düşünür, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’a teşekkür ederek, “6 dönümlük bir alanda hem sera, hem de açık üretim yapıyoruz. Yaklaşık 15 yıldan fazla bir süreden itibaren sebzecilikle yapmaktayız. Öncelikle bu yıl desteklerinden dolayı Başkanımız İsmail Say’a teşekkür ediyoruz. Zor bir süreçteydik, fide sıkıntısı yaşadığı bir dönemde belediyemizin fide desteği yükümüzü hafiflettik ve büyük bir sıkıntıdan kurtardır. Şimdi de bu desteklerin meyvelerini almaya başladık” ifadelerini kullandı.

 

-“Pandemi sürece olmasaydı büyük bostana ekim yapacaktık”

Anne Aliye Düşünür de Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın çiftçilere büyük bir destek sunduğunu belirterek, verilen fidelerin şimdi hasadını yapmaya başladıklarını belirtti. Çocukları ile birlikte fideleri ekip çapalarını yaptıklarını vurgulayan Düşünür, “Çok şükür, artık mahsul alma dönemine geldik. Yaşanan koronavirüs salgını olmasaydı biz büyük bir bostana ekim yapacaktık, ama virüsten dolayı yalnızca seralarımız da ve küçük de olsa açık alanda ekin yaptık. Böylesi bir sürece rağmen emeğimizin karşılığını almaktan son derece memnunuz. Bu konuda başkanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf Galerisi

Bize Ulaşın 0432 312 2 153
İstek Ve Şikayet Hattı ALO 153
Van Edremit Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü