(0432) 312 2 153

Başkan Say, AK Parti Van Milletvekilleriyle İstişare Toplantısı Düzenledi

13 Eylül 2019

Başkan Say, AK Parti Van Milletvekilleriyle İstişare Toplantısı Düzenledi

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, 18’nci maddenin doğru uygulanması halinde şehirleri şehir yapan bir madde olduğunu ifade ederek, yanlış uygulanması durumunda ise sistemi kilitleyerek kangren hale gelmesine neden olduğunu söyledi.

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas ve partililer ile birlikte istişare toplantısı yaptı. AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Tuğrul’un moderatörlüğünde, Ak Parti İlçe Başkanı Nurullah Savaş Kıylık, ilçe teşkilatı ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu istişare toplantısı Süphan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Düzenlenen istişare toplantısına muhtarlar, kurum amirleri, kanaat önderleri katıldı. Toplantıda ilçenin sorun ve talepleri muhtarlar tarafından dile getirilerek, milletvekilleri, belediye başkanı ve kurum amirlerince tek tek cevaplandırıldı. Toplantıda tarımsal arazilerin değerlendirilmesi, tarım ve hayvancılık alanlarında verimliliğin arttırılması, yol, su, alt yapı, sulama kanalı, çevre yolu, imar uygulamaları ve 18’nci madde gibi sorunlar ele alındı. 


          Soruların iletilmesinin ardından tek tek cevaplandırılması ile ilgili konuşan AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, ”Bizleri sizlere hizmet edebilmek seçtiniz. Bizlerde bu gün burada sizin sorun ve taleplerini dinlemek için buradayız. Önümüzde dört yıllık bir sürecimiz var. Bu 4 yılı siyasetle, ticaretle istihdam ortamları hazırlayarak derdinize çare olabilecek çözümler bulmaktır. Bazı milletvekilleri tatillerini yaparken bizler sizlerle birlikte sorunları çözebilme noktasında istişareler yapıyoruz. İnanın günde 400 defa telefona cevap veriyoruz” dedi.


          Daha sonra bir konuşma yapan AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal ise, ”Bizler 14 aylık vekillik sürecini geride bıraktık. Sizlerin oylarıyla seçildik vekil olduk. Sorun ve taleplerinizi dinlemek için buradayız. Amacımız halkımızın yararına olabilecek hizmetleri yapmaktır. Van'ımıza ve ilçelerine yaptığımız ve yapacağımız hizmetlerin hesabını hem sizlere hem de Allah'a verebilecek yapıda hareket ediyoruz” dedi.


-“18’nci maddeyi hepimiz düşman olarak biliyoruz”

          AK Parti Van Milletvekili Osman Gülaçar’ın da güven ve huzur ortamının oluşmasına yönelik yaptığı konuşmasının ardından  Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, yöneltilen sorulara cevap verdi. İmar ve 18’nci madde uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Say, “Eminpaşa Mahallemizdeki  yolların bir çoğu imar ile ilgilidir. 18’nci maddeyi hepimiz düşman olarak biliyoruz. 18’nci madde aslında şehirleri şehir yapan bir maddedir. Biz yanlış uyguladığımız zaman sorunlar yumağı haline gelmektedir. Bugün Antep’inde-Urfa’sına, Konya’sında-Kayseri’sine, İstanbul’una ve Ankara’sına kadar 18’nci madde ile çözüldü. Ankara Çukurambar 18 ile yapılmış. Kayserinin göbeği 18 ile yapılmış ama doğru uygulanmış. 18’i biz doğru uyguladığımız da çok güzel bir anahtardır ve çok güzel bir çözümdür. Ama yanlış uyguladığınızda ise kangren bir sorun haline geliyor. Biz inşallah belediye olarak yapacağımız 18 uygulamalarını tamamını mahalle sakinlerinin de imzası ve onayı ile yapacağız” ifadelerini kullandı. 


-Başkan Say, “18’nci madde doğru uygulandığında şehirleri şehir yapan bir maddedir”

          Elmalık mahallesi için kamulaştırma konusunun şuan gündemde olmadığını ve buranın da 18’nci madde ile çözüleceğini vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Elmalığa gelişinde vermiş olduğu 5 sözün 4’nün yerine getirildiğini ifade etti. “Bu konuda elimizi vicdanımıza koyalım ve bu noktada vekillerimizin de hakkını teslim edelim. Depremden hemen sonra Elmalık’ta bu işin rantı oluşmadı mı oluştu. İnsanlar buralarda yüzlerce arsa almadı mı çevre yolu geçecek diye. Bakın az önce de dile getirdim. 18’nci madde doğru uygulandığında çare olan bir maddedir. Ama yanlış uygulandığında sistemi kilitliyor. Kardeşi kardeşe düşman eder çünkü en kıymetli olan mülklerimize ortak geliyor. Henüz 18’nci madde uygulaması yapılmadı, önceki de iptal oldu. Bunun için Ankara’ya her gittiğimde Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’ne uğramadan gelmiyorum çünkü bu konuyu önemsiyorum. Bu sadece Elmalı Mahallemizi değil, bütün Van’ı ilgilendiriyor. Bütün Van çevre yolunun mağduru olmuş durumdu. Tek sorun DOP oranını dediğimiz yüzde 40-45’lik oranıdır. Bunun için bakanlık nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. 18’in uygulanması Ekim ayında yapılacak. Askı sürelerinin bitmesi ile birlikte Ekim ve Kasım ayında da bu kısım uygulanacak inşallah mümkün olabilen en az zararla bu konu giderilir. Bakın 10 yıl 15 yıllık sorun, 6 ay gibi bir süre içerisinde çözüm noktasına geldi. Gönül isterdi ki Samsun gibi, Artvin gibi ve Rize gibi kamulaştırma yapılarak çözülebilseydi ama maalesef gündemimizde olmadı. Ama bu yolun açılmasına engel değil. 18 imar uygulamaları bittikten ebetteki mülkiyet hakkı kutsaldır, dava hakkınızı kullanarak, mağduriyetlerinizi dile getirirsiniz. Bir Şabaniye Caddesi bile 12 yıl sürdü. Önüne geçerek, açılmasına engel olmakla işler çözülmez. Çünkü çevre yolunun açılmadığı her bir ay, her bir gün Van için bir zarardır. İnşallah en az zararla bu konuyu atlatırız” dedi.  


          Başkan Say, altyapının 2020, TOKİ’lere tıp merkezi, açılan yollar, Memur-Sen TOKİ dere ıslahı, TOKİ site yönetimi, mahallelerde başlayacak olan asfaltlar programları, okul tadilatları, yeni sokakların açılması, halk ekmek projesi, doğalgaz gidilemeyen yerlerin imara takılması, TOKİ’lere PTT şubesi müjdesi, bisiklet durakları, bisiklet yolları gibi bazı konularda da müjdeler verdi. 

Toplantı iletilen başka soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

Fotoğraf Galerisi

Bize Ulaşın 0432 312 2 153
WhatsApp İstek Ve Şikayet Hattı (0432) 312 2 153
Van Edremit Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü