Gezilecek Yerler

6 ay önce
Gezilecek Yerler
 • Van Kalesi

  2 ay önce

  Van Gölü kıyısında olan bu kale Urartu döneminden kalma çok önemli bir eserdir. Van merkeze 5 km uzaklıkta ve sarp dik kayalıkların üzerine inşaa edilmiştir. Van Kalesi MÖ. 840-825 tarihleri arasında inşaa edildiği bilinmektedir. Bu kalenin en ilgi çeken yanı; kale duvarlarının insanlar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Bu durumda ilginç olan kısım ise, kale duvarlarının insan gücüyle yapılması imkansızdır.

  Kaleye giriş için yaz dönemi ve kış dönemi olmak üzere iki farklı giriş düzeni vardır. Yaz dönemi 1 Nisan - 1 Ekim arasında ve saat 10.00 - 17.00 aralığında açıktır. Kış döneminde ise 1 Ekim - 1 Nisan arasında ve saat olarak da 08.00 - 17.00 aralığında ziyaretçilerine açıktır.

 • Akdamar Adası Ermeni Kilisesi

  2 ay önce

  Akdamar Kilisesi Van’a gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Farklı kültürleri tanımak ve onları anlamak için birebir bir gezidir. Kral 1. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında yaptırılmıştır. Tamamiyle Ortaçağ sanatını barındıran bu eser Ermeniler için çok değerli bir hazinedir. Kilisenin 1951 yılında yıkım kararı verilmiş fakat Yaşar Kemal sayesinde yıkım durdurulmuştur.

  Bu eşsiz güzelliğe sahip olan kilisede de yaz ve kış düzenlemesi vardır. Yaz dönemi  1 Nisan - 1 Ekim ve 10.00 - 20.00 saatleri arasında ziyarete açık olup, kış döneminde 1 Ekim - 1 Nisan saat 08.00 - 16.00 arasında ziyarete açıktır.

 • Van (Urartu) Müzesi

  2 ay önce

  Van’ın gidilmesi gereken eşsiz yerlerinden bir diğeri de şüphesiz Van Müzesi’dir. Eser açısından oldukça çeşitli ve zengin bir merkezdir. Bünyesinde birçok kültürün izlerini taşıyan müze yine Urartular tarafından kurulmuş ve çoğunlukla Urartulara ait eserler vardır. 23 hole sahip müze gezdikçe daha çok gezmek istediğiniz bir mekan olacaktır. Yine bu müzede de yaz ve kış düzenlemesi vardır. Yazları 1 Nisan - 1 Ekim arası saat 10.00 - 17.00 arasında açık olup, kışın ise 1 Ekim - 1 Nisan saat 08.00-17.00 da ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

 • Yedi Kilise

  2 ay önce

  Van il merkezine 10 km uzaklıkta olan bu kilise aslında 8. yy’da inşaa edilmiş bir Ermeni manastırıdır. Yedi farklı kiliseden oluşan bu yapı farklı farklı zamanlarda inşaa edilmiş ve birbirine eklenmiştir. Yapıya dışarıdan baktığımızda dikdörtgen görürüz ama içeriye girip yapıya bakarsak dört taraflı bir yonca görürüz. Yedi Kilise içerisinde çok bildiğimiz ve ünlü olan kiliseler de vardır. Şu an yıkık olan St. John Kilisesi ve Meryem Ana Kiliseleri de bu yapıya dahildir. Kiliseye girişte herhangi bir ücret talep edilmemektedir.