Doğal Güzellikler

6 ay önce
 • Edremit Sulak Alanı

  2 ay önce

  Aslında sazlık olan bu yer şimdilerde ise yerleşim alanlarına yakınlığı sebebi ile sazlık özelliğini yitirmiş ve küçülmüştür. Şehrin atıkları, kanalizasyon, kontrolsüz saz yakma faaliyetleri ve birçok olumsuz durumla karşı karşıya gelinen Edremit Sulak Alanı zamanında  insanoğlunun kurbanı olup tahrip edilmiştir. Peyzaj bakımından oldukça estetik ve iyi durumda olan bu sulak alan görsellik açısından herkese hitap eden bir alandır. Kuş gözlemciliği, bisiklet turları, yürüyüş, foto safari ve birçok faaliyet için uygun olup ev sahipliği yapar. İnsanı oldukça dinlendiren doğası ve rahatlatan su manzarasıyla,  Van için turist alan bir bölgedir.

 • Dönemeç (Engil) Şelalesi

  2 ay önce

  Henüz insanoğlu tarafından tahribata uğramamış  ve el değmemiş olan Dönemeç (Engil) Şelalesi, yerli ve yabancı turistleri güzelliği ile büyülüyor. Kışın kar altında olduğu için gidilmesi gereken bir yerdir. Şelale içinde ve yakın çevresinde genel-özel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bir yer bulunmadığı için gitmeden önce bütün ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekir. Şelalenin bulunduğu alana yürünmeniz gerekmektedir. Dere içinden geçeceğiniz yerler bulunduğu için kıyafet ve ayakkabınızı ona göre tercih etmeniz ve yedek eşyalar bulundurmanız sizler için iyi bir seçenek olacaktır.  Şelaleye ulaştığımız zaman bizleri çok güzel bir manzara karşılar. Su sesi ve kuş sesi içinde kayboluruz. Şelalenin el değmemiş doğal güzelliği insanı büyüler ve etkisi altına alır. Bölge yürüyüş için pek uygun değildir, fakat yürüyüş yapılabili ve  fotoğraf çekimi için eşsiz bir alandır. Kitap okumak için gelen çok fazla insan vardır.

 • Engil (Dilkaya) Kuş Cenneti

  2 ay önce

  Van Gölü Havzası Türkiye’deki sulak alanların 3/1’ini karşılamaktadır. Ülkemizdeki 450-500 çeşit kuş türünün de 215’ini bölgesinde yaşatması ile kuş cenneti ve doğal güzellik özelliğini taşımaktadır. Engil (Dilkaya) Kuş Cenneti yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiştir. Buraya yılın ve günün belirli vakitlerinde geldiğimiz zaman kuşlarla karşılaşabiliriz. Özellikle yazın göç mevsimi başladığında flamingoların uğrak noktası olmuştur. Birçok doğal güzelliğe sahip olan Engil (Dilkaya) Kuş Cenneti, yerli ve yabancı turistlere görsel bir şölen yaratıp, geldiğinize pişman olmayacağınız bir bölgedir.

 • Dilkaya Höyüğü

  2 ay önce

  Van kent merkezinin 34 km güneydoğusunda, 24 km güneybatısında yer alan ve yaklaşık üç bin yıl önce oluştuğu tahmin edilen bu doğal güzellik ünlü tarihi ile arkeologların gözdesi olan Dilkaya Köyü’nde bulunmaktadır. Çağlar boyunca çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmış ve doğal güzelliği kültür miraslarıyla birleşip tam anlamıyla eşsiz bir gezi noktası haline gelmiştir. Van Gölü’nün yakınında olan höyük, hem doğal güzellikler listesinde hem de kültürel tarih mirasları listesindedir.