Edremit Belediyesi Van Gölü sahillerinde 'Çevre Temizliği' yaptı

31 Mayıs 2024
Edremit Belediyesi Van Gölü sahillerinde 'Çevre Temizliği' yaptı

Van’ın Edremit Belediyesi, Van Gölü ve çevresini korumak ve farkındalık oluşturmak için çevre temizliği etkinliği düzenledi.

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nde küresel iklim değişikliğinin etkisiyle suların çekilmesi sonucu ortaya çıkan çöpler temizlendi. Van’ın Edremit Belediyesi, son dönemde küresel iklim değişikliğinden dolayı yaşanan aşırı kuraklıkla gündeme gelen Van Gölü’nde suların çekilmesini fırsat bilerek çöp topladı. Edremit Belediyesi Eş Başkanları Rabia Başak Koç ve Cemil Komi’nin öncülüğünde belediye meclis üyeleri, personel ve gönüllüler Lala Paşa Parkı sahilinde bir araya geldi. Eş Başkanlar ve beraberindekiler kıyı boyunca çöp temizliği yaptı. Ekipler tarafından tişört, eldiven, çöp poşetleri ve şapkalar dağıtıldıktan sonra temizlik seferberliği başlatıldı. Van Gölü kıyısında temizlik çalışması yapan gönüllüler, tonlarca çöp toplarken, poşetlere konulan çöpler ise belediye görevlilerine teslim edildi.

 

 

-“Temiz Bir Edremit Halkın Desteğiyle Mümkündür”

Van Gölü'nün korunması için bugün çevre temizliği etkinliği düzenlediklerini belirten Eş Başkan Rabia Başak Koç, Edremit Belediyesi olarak bu tür etkinliklerin sayısını arttıracaklarını ifade etti. Van Gölü’nün kent için önemli bir değer olduğunu anlatan Başkan Koç, “Biraz önce tüm çevre severlerimizle beraber Lalapaşa Sahili'nden başlayan çevre etkinliğimizi yaptık ve verimli bir temizlik çalışması oldu. Arkamızda duran bir doğa harikası olan Van Gölü'nü korumak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Halkımızın da bizlere destek vererek bu değere sahip çıkmalarını istiyoruz. Temiz bir Edremit ancak halkımızın destekleri ile mümkün olur. Van Gölü ve çevresinin temizliği için bir farkındalık oluşturmaya çalıştık ve çalışmalarımız devam edecektir. Ben bu anlamda bugün duyarlılık gösteren tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.